02 серпня 2016

"Народний календар: серпень".

"Спинюся я і довго будуть слухать,
                                         Як бродить серпень по моїй землі...
                                         Ще над Дніпром клубочиться задуха,
                                         Ще пахне степом сизий деревій.
                                         Та верби похилилися додолу,
                                         Червоні ружі зблідли на виду,
                                          Бо вже погналось перекотиполе
                                          За літом - по гарячому сліду..."

                                                                                                  Ліна Костенко

Серпню належить особлива роль. Третій місяць літа - пора жнив. Тому і назва в нього від знаряддя для жнив - серпа. Серпень також називали так: хлібочол, припасень, городник, гутоїд, густир і навіть прибериха-припасиха. У сільському господарстві серпень був головним місяцем, який визначав достаток на весь рік. "Кому в серпні в затінку холодно, тому взимку й на печі голодно"- говорить народна мудрість.
На початок місяця (2 серпня) припадає значне свято - День пророка Іллі. Воно мовби завершує літній обрядовий цикл. Дослідники вважають, що Ілля увібрав усю аграрну магію бога грому і блискавок Перуна. Святий Ілля їздить небом у вогненній колісниці і б'є чортів блискавками. З цим святом пов'язували й астрономічне завершення літа, тому вже заборонялося купатися, "бо на спині верба виросте".
І за церковним, і на народним календарем 14 серпня православні відзначають свято першого Спаса, мокрого Спаса, Спаса на воді - медовий Спас. Цього дня вшановують також Святих мучеників Маккавеїв, які очолили повстання проти грецького панування у Юдеї. Мак, який чудернацьки переплутався у народній уяві з мучениками Маккавеями, є головним героєм свята. Вважається, що цього дня він має особливі цілющі властивості. З Маковія починається двотижневий піст.
У церкві на Маковія традиційно святять мед, воду, мак, духмяні квіти: базилік, чорнобривці, м'яту, чебрець... Дикий мак-видюк вважається захистом від нечистої сили та чарів. Зернятка маку символізують родючість, вони є складовою багатьох ритуальних страв, зокрема куті.
Вода, освячена на Маковія, має чудодійну силу, нею кроплять сіно, щоб миші не водилися, вулики, щоб захистити бджіл, а також п'ють від усіх хвороб.

19 серпня - Преображення Господнє, Великий Спас. Цього дня Христос відкрив апостолам таємницю своєї смерті та воскресіння і з'явився перед ними у осяйному вбранні - преображенний. Другий Спас - це свято врожаю. Кожен вважав за святий обов'язок віднести до церкви на посвяту овочі, фрукти, гриби, мед, хліб - щедрі дарунки природи. Спас - це проводи літа. Починають відлітати у вирій ластівки, а на землю випадають холодні роси. "Прийшов Спас - готуй рукавички про запас" - кажуть у народі.
28 серпня - Успіня Пресвятої Богородиці, Перша Пречиста. Успіня - кінець земного життя Пресвятої Богородиці та переселення її у життя небесне. Це пора, коли повністю закінчували жнива і готувалися зустрічати осінь. Після Успіня вже починається "молоде" бабине літо.
29 серпня відзначається горіховий Спас (третій). Назва походить від того, що в лісах у цей період достигають горіхи. Печуть пироги з нового врожаю зерна. "Третій Спас хліба припас" - говорить народна мудрість. Відліт у цей день журавлів віщує ранню зиму. Закінчуються жнива ... Закінчується серпень - місяць розставання з літом.

Немає коментарів:

Дописати коментар